Type Here to Get Search Results !

TTGV Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı HaberŞubat 2020


#TeknolojiÜretenTürkiye


BİZDEN | Kısa bir özet


Yüksek Teknoloji Girişimlerinin Finansmanı Raporu yayında!

‘Sürdürülebilir kalkınma’ kavramının küresel ekonomi ve ülkemizin ekonomik kalkınması açısından taşıdığı kritik önem, ülkemizin ihracat yapma potansiyelini artıran yüksek teknoloji girişimlerine ve onların finansmanına duyulan önemi ortaya çıkarmıştır. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ile birlikte gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışmasında yüksek teknoloji girişimlerinin finansmanın nasıl daha iyileştirilebileceği konusunda görüşlere yer verdik.

Yayının tamamına ulaşmak için https://bit.ly/2vQnQZ2


2019 Reboot etkinliğinin öne çıkan değerlendirmeleri yayında!

TTGV’nin misyonu ile ilgili güncel veya geleceğe ilişkin ihtiyaçları paydaşları ile etkileşim içerisinde yeniden anlamayı ve değerlendirmeyi hedeflediği Reboot etkinliği 18 Ekim 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirilmişti. Etkinlikte teknoloji trendlerindeki değişimlerin firmaların iş stratejisi, ürün geliştirme süreçleri, iş modelleri ve insan kaynaklarındaki etkisi bu alanlarda çalışmalar yürütmekte olan yurtiçi ve yurtdışından gelen konuk konuşmacılar ve sınırlı sayıda davetli katılımcı ile birlikte değerlendirilmişti.

Yayının tamamına ulaşmak için https://bit.ly/2vOSYbe


Xnovate Circle İnovasyon Günlüğü Webinar Serisi başladı! İlk konuğumuz Sayın Nevroz Karakuş

Xnovate Programı olarak Circle komünite üyelerimizin yeni fikir, yöntem ve uygulamaları takip edebilmesi, ilk ağızdan pratik bir şekilde bilgi edinebilmesi için “İnovasyon Günlüğü” webinar serisine 2020 yılı itibari ile başladık. Farklı sektörlerde ve farklı departmanlarda yer alan takım üyelerini konuşmacı olarak aldığımız bu seride amacımız; komünite üyelerimiz ile sektörde yer alan diğer aktörlerin tecrübe ve deneyim paylaşımını sağlamak ve birbirimizden öğrenmemize destek verecek bir ortam daha hazırlamak.

Tüm komünite üyelerimizin katılım gösterebildiği bu serimizin ilk konuğu Bosch Termoteknik Isıtma ve Klima Sanayi Ticaret A. Ş.’den Satış Müdürü Sayın Nevroz KARAKUŞ oldu. Kendisi bize Bosch Termoteknik içerisinde kurdukları inovasyon merkezi olan Growth'un hikayesini, merkezi nasıl kurmaya karar verdiklerini, kurulum aşamasında inovasyon stratejisi geliştirme çalışmalarını ve 2020 inovasyon ajandalarını bu webinar serimiz kapsamında bizlere aktardı.


Hayalini Tasarlayanlar Öğretmen Eğitimleri devam ediyor
 

Yarını İnşa Et Programı altında tasarlanan ve bu dönem Sabancı Vakfı desteğiyle yürütülen Hayalini Tasarlayanlar projesinde öğretmen eğitimleri başladı! Her branştan Programa kabul edilen öğretmenlere, Tasarım Odaklı Düşünme eğitimi 8-9 Şubat’ta Afyon’da, 15-16 Şubat’ta Adana’da, 22-23 Şubat’ta Balıkesir’de, 29 Şubat - 1 Mart’ta Adıyaman’da verildi. Son eğitimimiz için 7-8 Mart’ta Bartın’da olacağız. Ayrıca web sitesinde Proje Yönetimi, Elektroniğin Temelleri ve Arduino ile Programlama, Algoritmik Düşünme ve Python ile Programlama, Tasarım İlkeleri ve Üç Boyutlu Tasarım derslerini yayınladık. Ücretsiz olarak izleyip indirilebilirsiniz.

Eğitimlere ulaşmak için: https://www.hayalinitasarlayanlar.org/


Xnovate Fellow İnovasyon Liderliği Fellowship Programı‘nda 2. modülü gerçekleştirildik

Xnovate Fellow İnovasyon Liderliği Fellowship Programı‘nda 2. modülü de 21-22-23 Şubat'ta tamamladık. ‘İş yaşamında büyümek’ temasıyla 3 gün süren bu modül, fellow adaylarının iş dünyasında pek çok konuda farkındalık kaslarının gelişmesine olanak sağlayacak eğitim ve uygulamaları içeriyordu. Burcu Ateş eğitmenliğinde 2020’li yılların iş dünyasında değişen oyunun kurallarını, yeni trendleri ve değerleri irdeledik. Hasan Ali Polat eğitmenliğinde ise komünite nedir ve nasıl bir parçası olunur sorularını cevapladık. Değişim yaratmak için komünitenin gücünü fark ettik. Bu modülde Xnovate Fellows Dönem 1 mezunlarımızdan Hakan Boğazpınar da bizimleydi. “#Tasarım odaklı düşünmek zorunda mıyız?” sorusuna yanıt aramakla birlikte; trendler, yaklaşımlar ve vakalar üzerine konuştuk. Modül 3’te yeniden görüşmek dileğiyle!


Türkiye Vizyon Konferansı’na katıldık

7 Şubat 2020 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Cengiz Ultav, Düzce Belediyesi tarafından düzenlenen Türkiye Vizyon Konferansları’na Türkiye'nin geçmişten bugüne teknolojik gelişimi başlıklı konuşması katıldı.


KAIST GCC Vakfımızı ziyaret etti

3 Şubat 2020 tarihinde Kore Yüksek Bilim ve Teknoloji Enstitüsü Küresel Ticarileştirme Merkezi (KAIST GCC) Genel Müdürü YoungDuk Park ve beraberindekiler Vakfımızı ziyaret etti. Toplantıya TTGV adına; Ekosistem Geliştirme Koordinatörü E. Serdar Gökpınar, Kurumsal İletişim Yöneticisi Özge Şahin Özgenç, Uzman Muhsin Doğan ve Uzman Yardımcısı Yağmur Fırat katıldı ve olası işbirlikleri hakkında bir görüşme gerçekleştirdi. Kore teknolojik inovasyon ekosistemi ile ilgili bilgi edindiğimiz toplantıda; ülkemiz teknolojik inovasyon ekosistemi, yükselen teknolojik alanlar, teknoloji transferi ve uluslararasılaşma kapasite artırımı üzerinde durduk.


STOK İK çalışmalarına devam ediyor

Uluslararası düzeyde rekabetçi bir teknolojik inovasyon ekosistemi oluşturmaya yönelik yüksek nitelikli insan kaynaklarının geliştirilmesinde arz ve talep tarafı sorunlarının tespit etmeyi amaçladığımız Stratejik Odak Çalışma Komisyonu (STOK-İK) toplantısı 5 Şubat 2020 tarihinde TTGV İstanbul Ofisi’nde gerçekleşti. Eş Başkanlarımız Sayın Suat Baysan ve Sayın Mustafa Ayhan’ın yanı sıra Sayın Tarkan Gürbüz ve Sayın Didem Koca ile birlikte paydaşlardan veri toplama sürecinin tamamlanma aşamasında olduğu ele alındı.


Yönetim Kurulu Başkanımız Cengiz Ultav Ekotürk TV’nin konuğuydu

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Cengiz Ultav 22 Şubat 2020 tarihinde EkoTürk TV, Sanal Dünya yayınına konuk oldu. Doç. Dr. Cüneyd Tantuğ ve Prof. Dr. Eşref Adalı ile birlikte bugünün teknoloji dönemini ve yaklaşan kırılmayı değerlendirdi.


TÜPRAŞ Vakfımızı ziyaret etti

Günümüzde çok stratejik hale gelen büyük verinin kullanımıyla ilgili yaptıkları çalışmalar ve geliştirdikleri sistemler hakkında görüşmek için 6 Şubat 2020 tarihinde TTGV Ankara Ofisi’nde Tüpraş’tan başarılı ve genç bir ekibi ağırladık. Toplantıya TTGV adına Ekosistem Geliştirme Koordinatörü E.Serdar Gökpınar, Uzman Muhsin Doğan ve Uzman Yardımcısı Yağmur Fırat katıldı. Veri bilimi büyük verinin verimli kullanımı hakkında bilgi paylaşımında bulunduk ve olası işbirliklerini değerlendirdik.


Kurucular Kurulu Üyelerimizden Altay Grup Vakfımızı ziyaret etti

Kurucular Kurulumuz içerisinde yer alan Altay Yazılım Savunma Endüstriyel Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Sayın Baki Şensoy ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Alper Ünsoy vakfımızı ziyaret etti. TTGV adına Genel Sekreterimiz A.Mete Çakmakcı ve Ekosistem Geliştirme Koordinatörü E.Serdar Gökpınar katıldı. Ziyaret esnasında yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında detaylı bilgilendirme yaptık ve gelecek olası işbirlikleri hakkında fikir paylaşımında bulunduk.


Tarım ve Gıda Değer Zincir Zirvesi’ndeydik

STOK-TARIM faaliyetlerimiz kapsamında, 20 Şubat 2020 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Tarım Platformu’nun düzenlediği Tarım ve Gıda Değer Zinciri Zirvesi’nde tarım sanayiindeki aktörler ile tanıştık ve tarım teknolojileri alanında katılımcı firmaların çalışmaları hakkında bilgi edindik.


TAFTIE Uzman Çalışma Grubu toplantısına katıldık

Avrupa Inovasyon Ajansları Ağının (TAFTIE) Portekiz İnovasyon Ajansı ANI’nin dönem başkanlığındaki ilk toplantısı 20-21 Şubat 2020 tarihinde Porto’da gerçekleştirildi.  Toplantı kapsamında Expert Session ve Expert Working Group toplantılarına TTGV adına Ekosistem Geliştirme Koordinatörü E.Serdar Gökpınar katıldı.


INNOSUP-1 eğitime katıldık

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Ufuk2020 projesi kapsamında KOBİ inovasyon ekosisteminin dinamizmini ve esnekliğini güçlendirmek amacıyla inovasyon kapasitelerini geliştirme konusunda katkı sunmak için faaliyet gösteren kuruluşların özel olarak davet edildiği 24-25 Şubat 2020 tarihinde TÜBİTAK’ın düzenlediği INNOSUP-01 çağrısı eğitiminde TTGV olarak biz de yer aldık.


MUTFAKTAN | Takviminize not alın


KIVILCIMDAN | Bilgiden Pazara Açılan Pencere


Website

LinkedIn

Twitter

YouTube

Facebook

Instagram

Copyright © 2020 Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı
Tüm hakları saklıdır.


Ankara | Cyberpark Cyberplaza B-Blok Kat:5-6, Bilkent 06800 ANKARA
İstanbul | İTÜ Ayazağa Yerleşkesi Arı Teknokent Arı II Binası Koruyolu A Blok Kat:7 Maslak-Sarıyer İSTANBUL

Abonelikten çıkmak için tıklayınız.

Post a Comment

0 Comments
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.